РУСИЈА ИСПУКА МОЌЕН ЦИРКОН ОД БЕЛОТО МОРЕ? Нови детали за нападот со ХИПЕРСОНИЧКИ РАКЕТИ врз Киев! ПРОЕКТИЛОТ ДОЛЕТА ЗА МИНУТА

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потврди дека при нападот на Украина бил употребен друг тип хиперсонична ракета, тип 3М22 Циркон, која веќе е во оперативна употреба во руската армија.Според првите информации, нападот се случил на 7 февруари 2024 година, за време на ноќен ракетен напад врз украинската престолнина Киев, додека целта наводно била цел во околината на градот. Други детали засега не се соопштуваат.Таа теорија на британското воено разузнавање, сепак, како што наведува ТВ Фронт, не е точна.Хиперсоничната крстосувачка ракета 3М22 Циркон не е лансирана од крајбрежниот ракетен систем К-300 Бастион, туку од неговиот оригинален фрлач – ракетната фрегата „Адмирал Горшков“, која во моментов е единствениот носител на таа хиперсонична ракета.Ракетната фрегата „Адмирал Горшков“ ноќта меѓу 6 и 7 февруари 2024 година била во Белото Море на северот на Русија, што укажува дека растојанието од позицијата на бродот до Киев изнесувало точно 1.500 километри.Ова е и максималното растојание на летот на оваа хиперсонична ракета, која ја погоди целта за само неколку минути.ШТО Е 3M22 Циркон?Тоа е првата руска противбродска хиперсонична крстосувачка ракета со брзина од 9 мах или 11.000 км/ч и дострел од 1.500 километри. Циркон беше тестиран за прв пат во 2020 година.Во тоа време, Путин го опиша цирконот како „моќно оружје“ способно да навлезе во секоја постоечка противракетна одбрана летајќи девет пати побрзо од брзината на звукот на растојание од повеќе од 1.000 километри.Од самиот почеток, Циркон требаше да биде лансиран од руски бродови, но веќе се зборуваше за лансирање на ракетата од крајбрежни ракетни фрлачи како што е К-300 Бастион.

Пронајдете не на следниве мрежи: