Русија и Венецуела преземаат чекори како одговор на замрзнувањето на имотот на Западот

 – Русија и Венецуела планираат да преземат чекори како одговор на замрзнувањето на нивните средства на Запад, изјави вчера рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.„Имаме свои планови. Венецуела исто така има намера да преземе некои чекори. Значи, споделувањето искуства во оваа област е многу, многу корисно. Ќе бараме правда“, рече Лавров на прес-конференција во главниот град на Венецуела, Каракас, со неговиот колега Иван Гил.Истакнувајќи дека тој и Гил размениле мислења за ова прашање за време на нивните меѓусебни разговори, Лавров рече дека Венецуела страда поради политиките на САД и нивните сојузници, што тој ги опиша како „варварски и предаторски“.Тој рече дека заплената на „Боингот 747-300“ на венецуелската компанија „Емтрасур“ од страна на САД на 12 февруари „се вклопува во светогледот на соодветната политика“.„Покрај ситуацијата со авионот… венецуелските пари и државните резерви, како и руските државни резерви се замрзнати во голем број западни земји. Ова, се разбира, е грубо и флагрантно кршење и на меѓународното право и на практиката на водење цивилизирани односи во трговијата, инвестициите и која било друга сфера“, додаде Лавров.Лавров рече дека односите меѓу Русија и Венецуела достигнале стабилно ниво на стратешко партнерство и дека двете земји се договориле да го зголемат темпото и обемот на соработка во областа на нуклеарната енергија и производството на нафта.Гил ја оцени средбата со рускиот колега како продуктивна, велејќи дека ќе продолжи да работи на зајакнување на меѓудржавните односи.Лавров разговараше и со венецуелскиот претседател Николас Мадуро.

Пронајдете не на следниве мрежи: