РУСИЈА ПРЕФРЛИЛА КИНЏАЛИ ВО БЕЛОРУСИЈА? Британските разузнавачи предупредуваат за распоредување на ракетите од кои нема одбрана

Британското разузнавање предупреди на рускиот трансфер на хиперсонични ракети Кинжал на територијата на Белорусија.

За тоа сведочат два авиони-пресретнувачи МиГ-31К и голем контејнер заробен од сателити на белорускиот аеродром Мачулишчи, што доведува до заклучок дека овој тип проектили е распореден во Белорусија.

РУСИЈА ПРЕФРЛИЛА КИНЏАЛИ ВО БЕЛОРУСИЈА? Британските разузнавачи предупредуваат за распоредување на ракетите од кои нема одбрана

Ова го соопшти Министерството за одбрана на Велика Британија. Тие истакнаа дека од воен аспект, предностите од распоредувањето на „Кама“ во Белорусија за Русија се мали, од друга страна, овој чекор е очигледно „демонстрација“ за Западот.

По анализата на сателитски снимки од 17 октомври, британските извидници забележаа два руски пресретнувачи МиГ-31К на белорускиот аеродром Мачулишчи. Исто така видлив на сликата е голем контејнер кој се наоѓа во близина.

„Канистерот најверојатно е поврзан со балистичката ракета АС-24 Кинжал, за која е прилагодена варијантата Авон МиГ-31К. Русија повремено го лансираше ова оружје за време на војната во Украина, но залихите веројатно ќе бидат многу ограничени“, соопшти британското Министерство за одбрана.

Тие, исто така, истакнаа дека Русија ја користи својата напредна муниција со долг дострел против цели со ограничена оперативна важност.

Во меѓувреме, од воена гледна точка, распоредувањето на „Кама“ во Белорусија не и дава значајни предности на Русија, па затоа во Британија е поверојатно да се гледа како демонстрација за Западот.

„Со домет од над 2.000 километри, засновањето на Кинжал во Белорусија и дава на Русија мала дополнителна предност во однос на погодување дополнителни цели во Украина. Веројатно беше распореден првенствено за да му сигнализира на Западот и да ја прикаже Белорусија како сè поголем соучесник во војната“, заклучува британското Министерство за одбрана.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.