Руската војска го зазеде селото Богдановка во источна Украина

 Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека руската армија го зазела селото Богдановка, меѓу Бахмут и Часов Јар во источна Украина.„Единиците на „Јужните“ сили целосно го освоија селото Богдановка, во Народна Република Доњецк“, соопшти руското Министерство за одбрана.Богдановка има помалку од 100 жители пред војната, се наоѓа на помалку од 10 километри од Часов Јар, градот кон кој се упати руската армија по преземањето на Бахмут во пролетта 2023 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: