Салата со варени јајца и шунка

Loading...

3 варени, лупени јајца
250 г варена шунка
1 марула
2-3 рендани моркови
100 г варени макарони
прелив од мајонез, павлака и сенф
сол и мелен црн пипер
Белките од јајцата се сечкаат на коцки, а жолчките се пасираат и се мешаат со ситните парчиња варена шунка. Се додаваат варените макарони, исечканата марула и преливот од мајонез, павлака и сенф. Се посолува и се зачинува со црн пипер по вкус. Потоа се наросува со рендани моркови и се декорира.

 

loading...