Самопрогласената Луганска Народна Република го застрела својот командант поради повлекување?

Командантот на руската 7-ма моторизирана бригада Виктор Анатолиевич Севалнев синоќа бил однесен од болница за да биде застрелан.

Тој беше осуден на смрт од самопрогласената Народна Република Луганск (НРЛ) откако наводно ја изгубил контролата над единицата која се повлекла од фронтот.

Самопрогласената Луганска Народна Република го застрела својот командант поради повлекување?

„Командантите сакаат да го обвинат Севалњев дека ја изгубил контролата над единицата што му била доверена и планираат да го застрелаат во следните неколку часа“, напиша синоќа на Телеграм групата за правата на затворениците Гулагу.нет.

Гулаг.нет ја контактираше сопругата на Севалнева во неделата, која рече дека успеале да и се јават од болницата и да ја известат дека тој бил однесен од одделението и донесен да биде застрелан. Основачот на Гулагу.нет, Владимир Осечкин, успеал да дознае дека Севалниев бил испратен да се бори во 7-та бригада, а командант станал откако неговиот претходник бил убиен.

За време на борбите, Севалниев неколку пати бил повреден, а во борбите загинал неговиот син. Неговата бригада беше дел од милицијата НРЛ и претрпе огромни загуби со околу 50 проценти од нејзините војници убиени. Друг дел од бригадата избегал.

Инаку, Севалниев отслужил четиригодишна затворска казна во регионот Калуга, на која е осуден за напад, а од затвор бил повикан во војска. Тој рече дека околу 5.000 руски војници загинале во украинското освојување на Лиман во септември и октомври оваа година. Засега не се знае дали Севалниев е веќе застрелан или казната се уште не е извршена.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.