Сарајлии

1 кг брашно
500 мл млако млеко
2 јајца
5 лажици масло
40 г свеж кавасец
2 лажици шеќер
1 лажица сол
150 г урда
1 јајце
100 г маргарин
2 лажици масло
Во 100 мл млеко додадете ги изронетиот квасец и по една лажица шеќер и брашно, и оставете да стаса.
Во садот со брашното додадете 5 лажици масло, 2 јајца, преостанатиот шеќер, солта и стасаниот квасец, и со млекото замесете тесто. Стасувајте го 15 минути и поделете го на 24 топчиња. Со раце развлекувајте долгнавести форми, виткајте ги во полжавчиња и редете ги во тава за печење.
На средината на секое полжавче ставете фил од урда и јајце, и оставете да стасуваат 1 час.
Со четка премачкајте ги со растопениот маргарин со 2 лажици и печете 30 минути на 200 степени.

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.