Село на богаташи кое никој не смее да го напушти: „Доколку се отселите, губите сè“

Прашањето е како Хуакси, од сиромашно село станало тоа што е денес, а жителите за своето богатство никогаш не зборуваат и тоа се смета за тајна – тамошниот пристап на медиумите е строго ограничен.
Зошто ова село никогаш не се напушта? Едноставно е – доколку го напуштите, губите сè што сте стекнале дотогаш, така што животот во ова село условно е ‘златен кафез’.
Кинеското село Хуакси, сместено е во покраината Јиангсу и целосно оправдано го носи името ‘село на богаташите’. Облакодер од 72 ката, хеликоптери на небото, тематски парк и луксузни вили – вакво необично село некаде на друго место во светот сигурно не постои.


Секој од тамошните жители има ‘дебела’ сметка во банка и живее во луксузна вила. Всушност, сите сакаат да имаат целосно идентични вили.
Но, има и еден услов. Доколку селото го напуштат и одлучат да се преселат некаде на друго место, жителите губат сè што имаат, и секако, ја губат и вилата па остануваат на улица.


Интересно е да споменеме дека тамошните жители работат седум денови во неделата, па се поставува прашањето каде воопшто можат да ги потрошат нивните пари? Очигледно само во Хуакси.
Пред 30-на години ова село било едно од најсиромашните кинески села со популација од околу 600 жители. Но, тогаш се ‘докажал’ високиот партиски претставник Ву Ренбао и донел план со кој му овозможил просперитет на селото.
Наскоро таму биле основани неколку фирми и од сиромаштија стигнале до изобилно богатство.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.