СЕСТРА ОТКРИ КОГО ВИКАМЕ ПРЕД СМРТ: Сите се обраќаат на иста личност кога умираат, и кажуваат само ДВА ЗБОРА!

Дали некогаш сте се запрашале кого најмногу би сакале да видите кога ќе умрете?

Многу луѓе ги интересира како изгледа умирањето, дали човекот е свесен дека неговиот живот завршува и што најчесто зборува. Медицинската сестра Џули од Лос Анџелес стекна голема популарност на социјалните мрежи, благодарение на овие теми.

СЕСТРА ОТКРИ КОГО ВИКАМЕ ПРЕД СМРТ: Сите се обраќаат на иста личност кога умираат, и кажуваат само ДВА ЗБОРА!

Своите искуства ги споделува јавно, а поради љубовта кон работата стана една од омилените медицински сестри во САД.

„Сакам да ги едуцирам пациентите и семејствата за тоа што да очекуваат кога некој умира и што да очекуваат од специфичните болести од кои страдаат членовите на неговото семејство. Бев на палијативна нега во последните пет години, пред тоа бев медицинска сестра во единица за интензивна нега од девет години.

Знам дека на многу луѓе некои работи им изгледаат ненормални пред смртта, но всушност се сосема нормални“, рече медицинската сестра.

Како што објасни таа, промените во дишењето, промената на бојата на кожата и треската се нормални фази низ кои поминува личноста на умирање.

„Најдобриот дел од мојата работа е тоа што можам да ги доведам пациентите и семејствата „поблиску до смртта“ и да им обезбедам емоционална поддршка. Друг дел од мојата работа е да им помогнам да разберат што претстои.

Има едно нешто што повеќето луѓе го кажуваат кога умираат, а тоа се само два збора: „Те сакам“. Најчесто луѓето се обраќаат на својот татко или мајка кои веќе починале“, објасни таа.

На крајот од животот, ако некој умре додека е во палијативна нега, повеќето луѓе ги покажуваат истите знаци и симптоми. Тие ја нарекуваат фаза на активно умирање.

„Симптомите вклучуваат враќање или губење на свеста, промени во дишењето, дамки на телото и терминални секрети. Тоа се нормални симптоми, не се болни или непријатни. Нашите тела не штитат на самиот крај.

Колку помалку интервенираме, толку подобро“, рече Јулија, посочувајќи дека не е точно дека луѓето кои примаат морфиум умираат побрзо.

„Некои кажуваат некои работи, а тоа главно не е точно. Тие велат дека убиваат луѓе на палијативна нега. Знам дека многу луѓе се заинтересирани за секакви работи, но исто така, има луѓе кои не сакаат да зборуваат за смртта.

Сепак, сите некогаш ќе умреме, па оваа информација треба да ја знаеме сите. Сакам да ја доближам смртта со тоа што ќе ги едуцирам луѓето за неа“, рекла Јулија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.