Се вели дека Ердоган има нов предлог за Украина и Русија – мировниот договор содржи седум клучни точки

Нова Газета , која работи надвор од Русија од почетокот на војната во Украина, објави информација за нов мировен план што турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган може да им го понуди на Киев и Москва.Според информациите на рускиот весник, има нов нацрт мировен договор кој треба да го замрзне конфликтот меѓу Украина и Русија.„Изворот тврди дека трите страни Турција, Украина и Русија во моментов го имаат текстот на договорот. Нацртот се базира на документите од првите преговори во Истанбул, а некои работи од документите за време на преговорите во мај 2022 година се вклучени во новиот текст“, вели тој.Според изворот, договорот за проектот предвидува:Заемната посветеност на САД и Русија да не користат нуклеарно оружје под никакви околности, како и обновувањето на Договорот за ограничување на стратешкото оружје (СТАРТ-3);Забрана за мешање во внатрешните работи на друга земја на кој било начин што може да ја дестабилизира нејзината влада;Замрзнување на војната долж постојната линија на фронтот;Гаранција за статус и членство во ЕУ до 2040 година за Украина;Обврска за одржување референдум во 2040 година – национален референдум за надворешната политика на земјата, како и референдуми под меѓународна контрола на сите украински територии анектирани од Русија;Размена на затвореници според формулата „сите за сите“;Русија нема да се спротивстави на членството на Украина во Европската унија.Според информациите, турските власти очекуваат Киев и Москва да го коментираат овој предлог во наредниот период.Она што треба да се истакне е дека ова не е прв ваков предлог за мировен договор и досега Киев и Москва не успеаја да најдат заеднички јазик кога станува збор за прекин на конфликтот.Инаку, Киев веќе ја промовираше „ Украинската формула за мир “, каде некои од десетте точки одговараат на турскиот план. 

Пронајдете не на следниве мрежи: