СЕ СКАРАА: Раперот Канје Вест го покани Трамп да му биде заменик, тој збесна!

Познатиот американски рапер Канје Вест, кој го смени името во Је, ги откри деталите од неодамнешната бурна вечера што ја имаше со Доналд Трамп, поранешниот претседател на Америка!

Вечерата се одржа во имотот на Трамп Мар-а-Лаго на Флорида, кој пред неколку месеци беше цел на рација на федералните власти, кои бараа доверливи документи кои Трамп незаконски ги понел со себе по напуштањето на Белата куќа.

Како што пренесува Newsweek, Вест му рекол на поранешниот американски претседател дека ќе биде одличен кандидат за негов потпретседател, бидејќи раперот се кандидирал за Белата куќа во ноември 2024 година. Трамп бил бесен на понудата на Вест.

  • Мислам дека Трамп беше најмногу вознемирен затоа што го замолив да ми биде потпретседател. Таа моја понуда го фати сосема несвесен – вели Вест во видеото што го објави на својот Твитер профил, а кое неодамна беше повторно активирано.

Вестите пишуваат дека Трамп кристално јасно ставил до знаење дека нема да поддржува никого освен себе на претседателските избори во 2024 година.

– Трамп всушност почна да ме подсвирква на масата и да ми кажува дека ќе загубам – забележа Канје.

Раперот потоа му рекол на Трамп да се смири:

  • Реков „Застани, застани, застани, Трамп, разговараш со Јео“.

И Канје Вест на последните избори учествуваше како независен кандидат, но освои само неколку илјади гласови. Раперот претходно беше во добри односи со Трамп. Поранешниот претседател го прими во Белата куќа, а се сретнаа и во кулата Трамп на Менхетен.

Интересно е што Ким Кардашијан, поранешната сопруга на раперот, се сретнала со Трамп во Белата куќа додека била вклучена во кампањата за помилување на Алис Мери Џонсон (67), која повеќе од две децении е во затвор поради шверц на кокаин.

За потсетување, Канје Вест беше во големи проблеми во последните недели поради антисемитски изјави. Поради изјавите дека еврејската кабала го контролира музичкиот бизнис и медиумите, тој изгубил договори вредни стотици милиони долари. Беше напуштен од „Адидас“ и други брендови кои беа негови спонзори.

Од друга страна, Трамп неодамна официјално објави дека влегува во кампањата за да ја добие партиската номинација за изборите во 2024 година и покрај недоволно добрите резултати на републиканците на среднорочните избори. Кошмар за Трамп: И бел супрематист на вечера

Медиумите во САД јавуваат дека на вечерата на Трамп за Денот на благодарноста, покрај раперот Вест, бил и Ник Фуентес, познат бел супремацист, кој исто така е под притисок за антисемитски изјави.

Овој екстремен десничар, кој себеси се нарекува американски националист, е поборник на бројни теории на заговор и тврди дека неговата мисија е да ја направи Републиканската партија христијанска. Ен-Би-Си Њуз пренесува дека Трамп ќе има големи проблеми јавно да ги објасни своите врски и поврзаност со овој познат екстремист.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.