Се урна фабрика во Бангалдеш-25 мртви

 Осумкатница во која била сместнеа фабрика за производство на облека и трговски центар во рпедградието на главниот град на Бангладеш се урна во средата при што загинаа најмалку 25 лица, а ранети се над 500.Пожарникарите и војската ги спасуваат повредените кои останаа под урнатините на зградата Рана Плаца во Савар, 30 километри оддалечена од Дака, соопшти полицијата.Соптвениците на фабриката останаа глуви на предупредувањето да ја прекина работата во зградата во која биле забележани пукнатини претходниот ден, додаде полицијата.Производството на облека за странски компании цути во Бангладеш, но се произведува во лоши услови, поради кои оваа индустрија со години ја следат пожари и несреќи.Во ноември загинаа 112 работници во пожар во фабрика во иднустриското рпедградие на Дака.
Макфакс Осумкатница во која била сместнеа фабрика за производство на облека и трговски центар во рпедградие

Пронајдете не на следниве мрежи: