Се шират две нови варијанти на корона, СЗО издаде нови упатства за лекување на заразените

Двете варијанти на коронавирусот кои сега внимателно се следат се HV.1 и JN.1, а бројот на регистрирани случаи на овие соеви се зголемува.

Според Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), HV.1 порасна и стана доминантен вид, сочинувајќи нешто повеќе од една четвртина од сите случаи на СОВИД-19. EG.5, кој беше доминантен две недели претходно, падна на бр. 2, што претставува околу 22 отсто од сегашните инфекции.

Бидејќи вирусот СОВИД-19 продолжува брзо да мутира, ЦДЦ внимателно ја следи и новата варијанта JN.1, која за прв пат беше откриена во септември 2023 година во Соединетите држави и е забележана во 11 други земји.

Ерик Топол, д-р, основач и директор на Истражувачкиот преведувачки институт Скрипс, изјави за мрежата „Х“ дека JN.1 се „одвојува“ со можна зголемена заразност. Сепак, тој напиша во неговиот билтен на Substack Ground Truths дека нема да знаеме неколку недели дали JN.1 ќе биде поврзан со значително зголемување на случаите или колку имунолошка заштита ќе обезбеди пред инфекцијата и вакцинацијата.

„Она што го знаеме е дека и двете од овие варијанти се чини дека се многу преносливи, но не и причина за потешка болест“, вели д-р Вилијам Шафнер, професор по медицина на одделот за заразни болести во Медицинскиот центар на Универзитетот Вандербилт во Нешвил. Тенеси.

Д-р Шафнер забележува дека овие варијанти може да се гледаат како „наследници“ на варијантата омикрон, и како такви, тој очекува најновата формулација на вакцината да спречи заразените луѓе да станат екстремно болни и да бидат хоспитализирани.

Зошто ЈН.1 привлекува внимание

Од крајот на октомври, JN.1 беше откриен толку ретко што сочинува помалку од 0,1 отсто од инфекциите со КОВИД во Соединетите држави, забележува ЦДЦ.

Варијантата, сепак, покажа многу брза стапка на раст во другите делови на светот откако првпат беше идентификувана во Луксембург на крајот на август.

Д-р Шон Трулав, асистент научник во поделбата на глобалната епидемиологија и контрола на болести на Факултетот за јавно здравје Џон Хопкинс Блумберг во Балтимор, го посочува Исланд како пример. Овде, JN.1 брзо се шири и сочинува околу 70 проценти од инфекциите COVID-19, според д-р Трулав.

Тој понатаму истакнува дека JN.1 има посебна мутација што може да му помогне да го избегне имунитетот подобро од претходните соеви.

„Вирусот постојано се развива, постојано се обидува да избега од имунитетот што го имаме“, вели Трулав.

Вакцинацијата обезбедува силна заштита

Како дел од мултиинституционален тим што го води Центарот за моделирање на сценарија COVID-19, Truelove очекува дека Соединетите Држави ќе забележат дека случаите ќе продолжат да растат во неделите што следат, при што инфекциите ќе го достигнат врвот во првиот месец од новата година.

„Секој јануари на оваа пандемија беше сезонски врв“, вели тој. „Беше исклучително конзистентно. Иако неодамнешните врвови беа драматично пониски отколку порано во пандемијата, бројките се уште се многу повисоки отколку што доживуваме со грип секоја година.

Имајќи го тоа на ум, здравствените власти ја охрабруваат јавноста да ја добие најновата вакцина.

„Најдоброто нешто што го имаме во борбата против вирусот е вакцината“, вели Шафнер. „За жал, релативно малку луѓе го добиле досега (7 проценти од возрасните и 2 проценти од децата, според ЦДЦ). Затоа, навистина сум загрижен за тоа што ќе се случи како резултат на празниците и сите патувања и семејни собири“.

Тој нагласува дека вакцината може да биде особено витална во заштитата на оние кои се најзагрозени, вклучително и постарите лица и оние со ослабен имунолошки систем (како што се оние кои примаат хемотерапија за рак или пациентите со ревматска болест кои земаат моноклонални антитела).

Truelove, исто така, ги охрабрува луѓето да останат актуелни со нивните вакцини за СОВИД-19 бидејќи ако се заразите, симптомите треба да бидат поблаги и не толку долготрајни.

СЗО ги ажурираше своите упатства за третман на КОВИД-19, со ревидирани препораки за пациенти со нестешка ковид-19. Ова е 13-то ажурирање на овие упатства

Упатствата вклучуваат ажурирани стапки на ризик за прием во болница кај пациенти со поблаг СОВИД-19.

Тековните варијанти на вирусот СОВИД-19 имаат тенденција да предизвикуваат помалку тешка болест, додека нивоата на имунитет се повисоки поради вакцинацијата, што доведува до помал ризик од тешка болест и смрт кај повеќето пациенти.

Ова ажурирање вклучува нови основни проценки на ризик за прием во болница кај пациенти со поблаг СОВИД-19. Новата категорија „умерен ризик“ сега ги вклучува лицата за кои претходно се сметаше дека се изложени на висок ризик, вклучително и постарите луѓе и/или оние со хронични состојби, инвалидитет и коморбидитети на хронични болести. Ажурираните проценки на ризик ќе им помогнат на здравствените работници да идентификуваат лица со висок, умерен или низок ризик од прием во болница и да го прилагодат третманот во согласност со упатствата на СЗО:

Ако нирматрелвир-ритонавир не е достапен за пациенти со висок ризик од хоспитализација, СЗО предлага користење на молнупивир или ремедивир.

СЗО предлага молнупиравир и ремдесивир да не се користат кај пациенти со умерен ризик, оценувајќи дека потенцијалните штети ја надминуваат ограничената корист кај пациенти со умерен ризик од прием во болница.

За луѓето со низок ризик од хоспитализација, СЗО не препорачува никаква антивирусна терапија. Симптомите како треска и болка сè уште може да се третираат со аналгетици како парацетамол.

СЗО исто така не препорачува употреба на новиот антивирусен лек (VV116) за пациентите, освен во клиничките испитувања.

Ажурирањето, исто така, вклучува силна препорака против употреба на ивермектин за пациенти со не-тешка COVID-19. СЗО продолжува да советува дека кај пациенти со тежок или критичен COVID-19, ивермектинот треба да се користи само во клинички испитувања.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.