Силно невреме ги погоди Хрватска, Словенија и Италија

Невреме погоди делови на Хрватска, Словенија и Италија во доцните попладневни часови, а се очекува временските неприлики да се интензивираат во текот на ноќта.
Силното невреме во попладневните часови зафати делови од северозападна Хрватска, вклучувајќи го и подрачјето на Загреб.
Бурата зафати делови од Словенија, по должината на границата со Хрватска, како и делови на Корушка.


Во некои области падна и град, а пожарникарите, поради поплавени 20- тина објекти имаат полни раце работа, јавуваат хрватските медиуми.
Големите проблеми по силната бура има и во североисточниот дел на Италија.
Метеоролозите од Хидрометеоролошкиот институт на Хрватска најавуваат дека локалната нестабилност може да се интензивира преку ноќта.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.