СИНОВИТЕ НА РАМЗАН КАДИРОВ МУ ДОНЕСОА НА ТАТКО ИМ ТРОЈЦА ЗАРОБЕНИ УКРАИНЦИ?! Објавено е шокантно видео од резиденцијата во Грозни

На социјалните мрежи се појави шокантно видео на кое наводно се гледа како синовите на Рамзан Кадиров носат тројца украински воени затвореници кај својот татко во Грозни, Чеченија.

Како што се гледа на видеото, Рамзан гордо ги гледал своите синови воини, но коментаторите на социјалните мрежи се шокирани и наведуваат дека ако ова видео не е монтажа, станува збор за модерно ропство.

СИНОВИТЕ НА РАМЗАН КАДИРОВ МУ ДОНЕСОА НА ТАТКО ИМ ТРОЈЦА ЗАРОБЕНИ УКРАИНЦИ?! Објавено е шокантно видео од резиденцијата во Грозни

„Беа фрлени во рововите како топовско месо“

Но, на Телеграм каналот „Кадиров 95“ беше објавено дека не се работи за монтажа, туку дека навистина се работи за тројца украински војници, кои наводно биле мобилизирани и фрлени на фронтот како топовско месо.

Нашата делегација, предводена од министерот за култура на Република Чеченија, Ајшат Кадирова, пристигна во Грозни по исцрпувачкото патување во Донбас и зоната на невладините организации. Немаше изненадување.

Ахмат, Ели и Адам Кадиров донесоа во републиката тројца заробени припадници на Вооружените сили на Украина, кои ги неутрализираа за време на учество во специјална операција, која беше спроведена како дел од баталјонот Западен Ахмат на Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Разговарав со затворениците. При разговорот дознав дека се меѓу мобилизираните. Во исто време, не им се дава храна или соодветно оружје. Само митралез и 4 куршуми муниција. Велат дека нема идеја, само целосна деморализација на персоналот. Вака ги најдов – гладни, парталави, исцрпени од криминалните наредби на раководството.

Згора на тоа, тие беа фрлени во рововите без командант. Постапуваа слепо, носејќи одлуки по случаен избор. Најголемиот престап на овие затвореници е што ги фрлаат во вистинска мелница за месо.

Гласините велат дека тие едноставно биле оставени да гнијат. Сите што беа со нив починаа (повеќе од 40 трупови). И покрај најавите на радио, никој не сакаше да ги земе овие трупови. Еј активисти за човекови права, каде сте? Каде сте вие, ООН, кои издавате многу алармни изјави за која било шума во Русија? Нема да одговориш? Секако дека нема.

Сакавте да плукате по сите права, само да и наштетите на Русија. Фала Алах што на човештвото не му требаат никакви организации. Ова е вродена човечка особина. Ги храневме затворениците со национални јадења од Чеченија. Тие брзо ќе разберат како е да се живее во нормално општество од нашиот заштитен знак.

Би сакал да им се заблагодарам на сите мои драги браќа и племиња кои како дел од делегацијата, како и на претходните патувања во Донбас, направија многу плодна работа – се наведува на Телеграм каналот на чеченскиот лидер.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.