СИТЕ РУСКИ ВОЈНИЦИ СЕ ПРЕМЕСТЕНИ НА ЛЕВИОТ БРЕГ НА ДНЕПАР: МО излезе со соопштение, УНИШТЕНИ СЕ МОСТОВИТЕ (ФОТО+ВИДЕО)

Руското Министерство за одбрана соопшти дека сите руски војници во областа Херсон се преселиле на левиот брег на реката Днепар.

Како што се наведува во соопштението, операцијата е завршена денеска во 05:00 часот по московско време, а трансферот е извршен без никаква загуба на персонал и опрема.

СИТЕ РУСКИ ВОЈНИЦИ СЕ ПРЕМЕСТЕНИ НА ЛЕВИОТ БРЕГ НА ДНЕПАР: МО излезе со соопштение, УНИШТЕНИ СЕ МОСТОВИТЕ (ФОТО+ВИДЕО)

Командантот на здружените сили на Русија во Украина, Сергеј Суровикин, на 9 ноември објави дека е донесена одлука за одбрана на левиот брег на Днепар со цел да се спасат животите на воените и борбените сили. Министерот за одбрана Сергеј Шојгу му наложи да ги преземе сите мерки за безбедно пренесување на војниците во правец на Керсон од десниот брег на реката.

„На десниот брег не остана ниту едно парче воена опрема и оружје. Формациите и воените единици на Вооружените сили на Русија ги окупираа одбранбените линии на претходно подготвени позиции“, се наведува во соопштението.

Суровикин наведува дека вооружените сили на Украина продолжуваат со гранатирање на браната Каховка, што може да предизвика поплави, а што би довело до значителни жртви. Исто така, како што наведува, постои закана да се изолираат војниците на десниот брег на Днепар доколку не се повлечат оттаму.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу нареди да се преземат сите мерки за безбедно префрлање на војниците од Херсон на десниот брег на реката.

На социјалните мрежи е објавено видео од уништувањето на мостот Антоновски, клучен пат за Керсон.

Во исто време, уништен е и мостот кај електраната Каховска, како и железничкиот мост на реките Днепар. Украинците се уште не влегле во Керсон и бавно напредуваат поради бројните мини и стапици што им ги оставија Русите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.