Сочна салата со спанаќ и павлака

1 кг исчистен спанаќ
100 г Фета сирење
250 мл кисела павлака
300 г моркови
50 г сечкани ореви
млад кромид
маслиново масло и сол
Сварете ги морковите, спанаќот обарете го и исцедете ги.

Сирењето изгмечете го, и заедно со павлаката и оревите додадете го во садот со изладениот спанаќ и исечканите моркови. Потоа смесата претурете ја во блендер и миксајте додека стане хомогена. 

На крајот посолете, и додадете 1 лажица маслиново масло и ситно исечкан млад кромид по вкус.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.