Списокот на оружје што Шпанија ќе и го испрати на Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и шпанскиот премиер Педро Санчез во понеделникот во Мадрид потпишаа билатерален договор за безбедност.Договорот обезбедува 1 милијарда евра (1,1 милијарди долари) воена помош за Украина во 2024 година, во услови на војна на земјата против целосната инвазија на Русија, која започна пред повеќе од две години, објавија странските медиуми.Асошиетед прес објави дека помошта за Киев вклучува противвоздушни ракети, тенкови Леопард и муниција.Претходно во понеделникот весникот „Ел Паис“ објави дека Шпанија ќе и испрати на Украина десетина противвоздушни ракети „Патриот“ од американско производство, 19 тенкови „Леопард 2А4“ од германско производство, како и друго оружје од шпанско производство, како што се опрема и муниција против беспилотни летала.Ројтерс објави дека договорот предвидува набавка на модерна воена опрема за копнени, воздушни, поморски и други намени.Покрај тоа, тој ја нагласува заштитата на патиштата за извоз на храна на Украина.Десетгодишниот пакт, исто така, предвидува дека Шпанија ќе и испрати на Украина 5 милијарди евра (5,4 милијарди долари) до 2027 година.„Поважно е од кога било да ја удвоиме нашата поддршка“, рече Санчез на прес-конференција.Во меѓувреме, според Ројтерс, Зеленски во вторник ќе го посети португалскиот главен град Лисабон, каде се очекува да потпише сличен 10-годишен договор.Агенцијата Франс прес објави дека Зеленски, исто така, треба да го посети Брисел во вторник, бидејќи продолжува да бара дополнителна поддршка од западните сојузници.Русија „полека ги турка првите линии на фронтот“ во источните украински региони Луганск и Доњецк.Зеленски во неделата рече дека се чини дека Москва се подготвува за нова офанзива, исто така, во регионот Харков, каде што се забележани зголемен број напади од руските трупи во последните недели. 

Пронајдете не на следниве мрежи: