СП2022: Моријасу кој им се поклони на навивачите и по поразот останува јапонски селектор до 2024 (ФОТО)

Поразот на Јапонија од Хрватска во осминафиналето на Светското првенство во Катар нема да влијае врз судбината на Хајиме Моријасу на селекторската клупа и тој ќе продолжи да ја предводи јапонската репрезентација, јавија денеска локалните медиуми.

Според истите извори, 54-годишниот Моријасу ќе ја продолжи соработката со Фудбалската федерација на Јапонија најмалку до 2024 година.

Јапонското фудбалско раководство е задоволно од настапите на репрезентацијата на Мундијалот во Катар на кое беа елиминирани на пенали од Хрватска во вчерашниот осминафинален дуел.

Моријасу е на чело на јапонската репрезентација од 2018, а следната година беше азиски вицешампион.

Потсетуваме:

Јапонскиот селектор Хаџиме Моријасу им се поклони на навивачите за да им се заблагодари за поддршката која репрезентацијата ја доби за време на нивните настапи на овој Мундијал.

Во стилот на традицијата, Јапонците достоинствено се простуваат од мундијалските настапи во Катар.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.