СТРАШНИ СЦЕНИ ПО ЕРУПЦИЈА НА ВУЛКАН: Планината исфрла жешки експлозивни облаци, евакуирани повеќе од 800 ЛУЃЕ (ВИДЕО)

Најмалку 800 луѓе се евакуирани во индонезиската провинција Северен Сулавеси по повеќекратните ерупции на тамошниот вулкан Руанг, кој со денови исфрлаше лава и облаци од пепел, соопшти денеска државната вулканолошка агенција.Вулканот, кој се наоѓа на островот Руанг, на околу 100 километри од главниот град на провинцијата Манадо, еруптираше повеќе од три пати од вторникот. Властите го подигнаа нивото на тревога на второто највисоко ниво по зголемената активност, рече Херунингтиас Деси Пурнамасари, службеник во Индонезискиот Центар за вулканологија и ублажување на геолошките опасности (ПВМБГ).
Whoahhhh this is Ruang volcano erupting and it’s still going!!Incredible!!!!! 🌋Clipped from livestream on FB Link below for the full long video 👇 pic.twitter.com/chZ80MIhk6— Volcaholic 🌋 (@volcaholic1) April 16, 2024

Mount Ruang erupts in North Sulawesi, Indonesia. Evacuations underway as the volcano’s alert level hits 3.#Ruang #Volcano #eruption #Indonesia pic.twitter.com/a1Cq8SzBvx— The Asian Affairs (@TheAsianAffairs) April 17, 2024
Планината фрли „експлозивни врели облаци“ на небото.Ерупцијата на Руанг беше предизвикана од неодамнешните земјотреси на островот, при што планината исфрли опасни и „експлозивно жешки столбови“ високи до 1,8 километри на небото, рече таа. „Мораме да го евакуираме островот бидејќи предвидуваме дека може да има уште ерупции. Никаква активност не е дозволена на четири километри од кратерот“, рече таа.
🇮🇩#INDONESIA | Entró en erupción el Monte #Ruang, en #Sulawesi. Como medida de prevención, decenas de personas fueron evacuadas. #RochexRB27 #Volcan #Volcano pic.twitter.com/sId8nXpIJI— Rochex Rababel Robinson Bonilla (@RochexRB27) April 17, 2024
Видеото покажува црвена лава како тече по планината и облаци од сива пепел над кратерот. Островот Руанг е дом на околу 838 жители, од кои повеќето сега се евакуирани на најблискиот остров Тагуландан, рече Херунингтиас.Индонезија се наоѓа на таканаречениот Пацифички огнен прстен, област со висока сеизмичка активност која се наоѓа над повеќе тектонски плочи.

Пронајдете не на следниве мрежи: