ТВИТЕР ВО ТУРБО БРЗИНА: НАРОДОТ СЕ ИЗЈАСНИ Маск воведува амнестија за сите суспендирани сметки

Новиот сопственик на Твитер, Илон Маск, најави амнестија за сите суспендирани сметки, иако експертите за онлајн безбедност предвидуваат дека тоа ќе доведе до големо зголемување на следењето, говорот на омраза и ширењето на дезинформации.

ТВИТЕР ВО ТУРБО БРЗИНА: НАРОДОТ СЕ ИЗЈАСНИ Маск воведува амнестија за сите суспендирани сметки

Најавата дојде откако Маск започна анкета во која се прашува дали сметките „кои не го прекршиле законот или не учествувале во масовно испраќање спам“ треба да се деблокираат.

Луѓето се изјаснија. Амнестијата почнува следната недела. „Vox Populi, Vox Dei“ – напиша Маск користејќи латинска изрека што значи „гласот на народот е гласот на Бога“ – пренесе АП.

Маск ја употреби истата фраза кога минатата недела ја укина суспензијата на сметката на поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.