Твитер МЕСЕЧНО ќе наплаќа за верификација: Маск ја објави цената

Твитер ќе наплаќа по осум долари месечно на корисниците на таа социјална мрежа кои сакаат син штиклирање до нивното име, што укажува дека сметката е автентична, односно дека лицето што објавило нешто е доверлив корисник на страницата, Илон Маск. објави.

Твитер МЕСЕЧНО ќе наплаќа за верификација: Маск ја објави цената

Маск рече дека, како дел од промените по неговото преземање на Твитер за 44 милијарди долари, ова е „од суштинско значење за да се победи спам и лажните сметки на интернет“, пренесува британскиот јавен сервис БиБиСи (ББЦ). за луѓе со висок публицитет, моментално е бесплатен.

„Моќ на народот! Сино за осум долари месечно“, напиша Маск на Твитер, критикувајќи го стариот метод на проверка на сините крлежи како „феудален систем на господари и селани“, пренесува Танјуг Блиц.

Критичарите велат дека овој потег може да го отежне идентификувањето на веродостојноста на изворите. Маск, најбогатиот човек на планетата, изјави дека корисниците кои ќе ја платат оваа такса ќе имаат приоритет во одговорите и пребарувањата, а рекламите ќе бидат преполовени.

Поранешниот метод за верификација на корисникот со сини крлежи на Твитер овозможи кратко најавување преку Интернет и беше наменет за познати личности, политичари и новинари чии идентитети беа цел на лажни сметки.

Компанијата го воведе системот во 2009 година, откако се соочи со обвинувања дека не прави доволно за да спречи лажни нарачки.

Маск се соочува со тежок предизвик во преиспитувањето и менувањето на бизнисот на Твитер, кој со години не прави профит.

Тој рече дека сака да ја намали зависноста на Твитер од рекламирање, што предизвика загриженост кај некои компании за рекламирање на социјалната мрежа под негово водство, објави Би-Би-Си.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.