Тежок пораз на Украина на реката Днепар! Зеленски го проба невозможното, целата единица е жестоко бомбардирана!

Руската армија создаде „огнен пекол“ за вооружените сили на Украина во областа на селото Кринки во регионот Керсон, загубите на украинската страна за два или три дена изнесуваа сто луѓе, гувернерот на Керсон регион, Владимир Салдо, изјави на каналот Телеграм.

  • Украунците се блокирани во Кринки, му е создаден огнен пекол: кон него летаат бомби, проектили, муниција од тешки пламенофрлачки системи, артилериски гранати, беспилотни летала – се наведува во соопштението.

Како што забележа Салдо, оваа ситуација во селото настанала откако таму биле донесени дополнителни сили.

  • Седат во визби и бегаат еден по еден навечер. Само во последните два-три дена вкупните загуби на непријателот изнесуваат околу сто војници – додаде тој.

Според гувернерот, украинското воено раководство ја собрало најдобрата опрема и опрема за електронско војување за операцијата на преминот Днепар и таму ги пренела најдобрите од преостанатите единици и платеници.

Повикувајќи се на разузнавачки информации, тој го објави планот на Вооружените сили на Украина, според кој планирале да го освојат Алешки до 1 ноември, Нова Каховка до 15 ноември, Чаплинка до 1 декември и Геническ до 15 декември.

  • Ова беше последна шанса за Зеленски да ја добие наклоноста на своите господари. Сепак, веќе е очигледно дека овие планови, како и Барбароса, отидоа во пеколот. Милитантите на режимот во Киев немаат шанси да навлезат во оперативната област – изјави Салдо.

Според изворот на РИА Новости, во текот на вчерашниот ден вооружените сили на Украина пукале врз цивилни инфраструктурни објекти во регионот. Над 75 артилериски гранати беа истрелани на населени места на левиот брег на регионот Керсон. Под оган беа Кринки, Алешки, козачки логори, Пешчановка, Корсунка, Велики Копани, Днепар и Подстепное.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.