Тензиите во Нова Каледонија не се смируваат: Полицијата уби маж, вкупно седум мртви досега (фото)

Полицијата во Нова Каледонија уби 48-годишен маж откако полицајците беа нападнати од група од околу 15 лица, со што бројот на загинати во немирите на островот во Тихиот Океан, кој е под француска управа, се искачи на седум, соопштија локалните обвинители.Полицаецот е уапсен, а покрената е истрага за случајот, изјави обвинителот, а пренесува Фигаро.Локалните власти претходно денеска соопштија дека Нова Каледонија синоќа имала релативно мирна ноќ, откако францускиот претседател Емануел Макрон го посети островот по повеќе од една недела немири.Како што се наведува, утринава полицијата отстранила околу 100 барикади поставени од демонстрантите на патиштата, пренесува Ројтерс.Француската висока комисија задолжена за безбедноста на островот соопшти дека биле распоредени околу 3.000 полицајци и дека досега биле уапсени вкупно 350 лица поради предизвикување немири.Во четвртокот, Макрон го паузираше неколку недели усвојувањето на законот со кој правото на глас во Нова Каледонија ќе им се прошири на француските граѓани кои живеат на островот повеќе од 10 години, што е прекршување на Договорот Номеа од 1998 година, според кој никој не кој се преселил на островот откако таа година нема право на глас.Макрон рече дека прво ќе бара поширок политички договор за иднината на островот со претставници од сите делови на населението.Во Нова Каледонија, домородното население Канак сочинува 41 отсто од населението, а сепаратистите на островот веруваат дека проширувањето на избирачкиот список ќе биде од корист за профранцуските политичари.Франција ја анектираше Нова Каледонија во 1853 година, а Нова Каледонија премина од статус на колонија во статус на прекуморска територија во 1946 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: