ТЕПАЧКА ВО ТУРСКОТО СОБРАНИЕ: Пратеник заврши на интензивна нега поради удар во главата

Пратеник од турската опозиција денеска итно е префрлен во болница и сместен на интензивна нега во Анкара поради удар во главата при тепачка во Парламентот.

Тепачката изби на расправата за државниот буџет за 2023 година.

ТЕПАЧКА ВО ТУРСКОТО СОБРАНИЕ: Пратеник заврши на интензивна нега поради удар во главата

Состојбата му се влоши поради удар во главата. Тој беше на реанимација во болница, а состојбата на 58-годишниот Хусеин Орса Орса од националистичката партија Добра е „критична“ – изјави за новинарите неговата сопартијка Ајлин Цесур.

На видеата во турските медиуми се гледа како Орс, пратеник од Трабзон, на Црното Море, е удрен од член на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, кој има досега не е коментирано.

Расправиите и размената на удари се честа појава за време на тензичните дебати во турскиот парламент.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.