ТОПЛИТЕ РАДИЈАТОРИ КАКО „БОЖЈО ЧУДО“. ЗАПОЧНА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА

ТОПЛИТЕ РАДИЈАТОРИ КАКО „БОЖЈО ЧУДО“. ЗАПОЧНА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА.

Министерот за економија Крешник Бектеши во четвртокот на скопјани им порача дека на 15 октомври ќе имаат топли радијатори и дека такви ќе останат радијаторите во текот на целата грејна сезона.
-На 15 октомври со почетокот на грејната сезона ќе почне снабдувањето со топлинска енергија, радијаторите во Скопје ќе бидат топли. Топлинска енергија ќе има до крајот на грејната сезона, истакна тогаш Бектеши.
ТОПЛИТЕ РАДИЈАТОРИ КАКО „БОЖЈО ЧУДО“. ЗАПОЧНА ГРЕЈНАТА СЕЗОНА

Скопјани утрово на првиот ден од грејната сезона се разбудија со топли радијатори откако „Електрани“ на Северна Македонија ги доби потребните лиценци за производство, дистрибуција и снабдување со топлинска енергија, велат од владејачката СДСМ.

Според нив, 60.000 домаќинства од денес па до крајот на грејната сезона ќе имаат затоплување на своите домови затоа што Владата го презеде управувањето со парното греење откако Град Скопје се откажа од него.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.