ТОЈ Е НАЈТАЖНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ „Ми ја убија сопругата, ќерките и 103 роднини… На кого да му се вратам? Чиј татко сум јас?“

Ахмад е човек кој загуби повеќе од сто роднини во бомбардирањето. Кога 103 роднини беа убиени во напад на нивната семејна куќа во градот Газа, тој беше 80 километри оддалечен од своето семејство, во окупираниот град Ерихон на Западниот Брег .Кога Хамас го нападна Израел на 7 октомври, Ахмад работеше на градилиште во Тел Авив и не можеше да се врати кај сопругата и ќерките поради војната што следеше и израелската воена блокада.Секој ден кога телефонските врски му дозволувале разговарал со нив во исто време, а се слушнал со сопругата Ширин и на тој кобен 8 декември.„Таа знаеше дека ќе умре“Ми рече да и простам за сето лошо што некогаш ми го направила. Ѝ реков дека нема потреба да го кажувам тоа. И тоа беше последниот разговор меѓу нас, рече тој.Во голем бомбашки напад врз куќата на неговиот вујко таа вечер, неговата сопруга и трите мали ќерки – Тала, Лана и Најла – беа убиени.Убиени се и мајката на Ахмад, четворица негови браќа и нивните семејства, како и десетици негови тетки, чичковци и братучеди. Вкупно повеќе од 100 мртви. Повеќе од два месеци подоцна, некои од нивните тела сè уште се заробени под урнатините .Минатата недела тој го прослави роденденот на својата најмлада ќерка. Најла ќе наполнеше две години.За нив сè уште зборува во сегашно времеЌерките ми се мали птици. Се чувствувам како да сум во сон. Сè уште не можам да верувам што ни се случи, вели тој.За да си олесни, ги отстранил сликите на девојките од екраните на телефонот и лаптопот.Неколку преживеани роднини и соседи му рекле дека проектилот прво го погодил влезот на неговата семејна куќа.– Набрзина излегоа и отидоа во блиската куќа на вујко ми. Петнаесет минути подоцна таа куќа била погодена, рече тој.Четирикатницата во која беше убиено семејството се наоѓаше зад аголот од медицинскиот центар Сахаб во населбата Зејтун во градот Газа .Еден од преживеаните роднини на Ахмад, Хамид ал-Гуфери, изјави за Би-Би-Си дека кога започнале нападите, оние кои побегнале по ридот преживеале, а оние кои се засолниле во куќата биле убиени.Удираа по куќата на секои 10 минути. Беа 110 луѓе од семејството Гуфери, наши деца и роднини. Сите беа убиени .Најстарата жртва била 98-годишна баба, а најмладата момче од девет денаДруг роднина, исто така со име Ахмад, опиша како изгледале воздушните напади.Немаше претходно предупредување. Ако некои веќе не ја напуштија областа, мислам дека ќе имаше уште стотици мртви. Уништена е целата станбена површина.Хамид рече дека преживеаните се обидувале да извлечат тела од урнатините до раните утрински часови.Не пукаа од воздух додека се обидувавме да ги извлечеме, вели братучедот Ахмад.Два и пол месеци подоцна, некои тела се уште се закопани под урнатинитеИзвадивме четири тела, меѓу кои и сопругата на брат ми и мојот внук Мухамед, кој беше распарчен. Тие беа под урнатините 75 дена.Нивните привремени гробници лежат на празна земја, обележана со стапови и пластични фолии.Новинарите на Би-Би-Си испратија прашања до израелската војска за тврдењата на семејството дека било цел на воздушни напади.Како одговор, војската рече дека не знаела за нападот и дека израелските одбранбени сили (ИДФ) презеле „изводливи мерки на претпазливост за да се минимизира штетата на цивилите“ во војната со Хамас .Ахмад сè уште понекогаш им се јавува на своите преживеани роднини во Газа. Но, откако беше заробен надвор од својот дом со месеци, тој веќе не е сигурен дали некогаш ќе се врати .
За кого да се вратам? Кој ќе ме вика тато?

Пронајдете не на следниве мрежи: