ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА КАЈ НОВСКА: Се судрија товарен и патнички воз! Се зголемува бројот на загинати

Тешка железничка несреќа се случи вечерва во Хрватска меѓу Рајиќ и Новска кога се судрија патнички и товарен воз.

Како што неофицијално дознава Вечерњи, жртвата на ХЖ бил искусен машиновозач кој ги одбројувал деновите до пензија.
Патничкиот воз кој учествувал во несреќата е т.н Унгарскиот, стар патнички воз без прегради, кој удрил во товарна станица наводно поради проблеми со сопирачките.
Во близина на местото на несреќата, наводно, се одвивале железнички работи. Според неофицијални информации, патничкиот воз во моментот на несреќата се движел многу брзо, повеќе од 100 километри на час.
ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА КАЈ НОВСКА: Се судрија товарен и патнички воз! Се зголемува бројот на загинати

Несреќата се случила во петокот вечерта околу 21 часот и 30 минути, официјално е потврдено.

Според неофицијални информации, до несреќата дошло кога патнички воз поминал низ црвен сигнал и удрил во расипан товарен воз.

Станува збор за локален патнички воз на релација Новска-Окучани.

Тоа е единствениот дел од пругата низ Хрватска каде возовите можат да одат до 160 километри на час.

Според првите неофицијални информации загинале машиновозачот и кондуктерот, а повредени се голем број патници. Сепак, не многу подоцна, медиумите од Хрватска почнаа да објавуваат дека бројот на жртвите се зголемува.

„Вечерва, 9 септември, околу 21:30 часот меѓу Окучани и Новска, патнички воз бр. 2506 во товарен воз. Во несреќата има загинати и тешки телесни повреди. Службите за итна помош се на местото на несреќата. Причината за несреќата ќе биде позната по истрагата. Возот 2506 сообраќал на релација Винковци – Новска. „HŽ Passenger Transport“ изразува сочувство до семејствата на жртвите“, се вели во соопштението.

На местото на несреќата отишол и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.