Трик: Како да ги одржите јагодите свежи до 3 недели

Видеото, каде беше прикажан трикот, собра повеќе од милион лајкови
Веројатно многу пати сте се нашле во ситуација кога сте го наполниле фрижидерот со свежо овошје, кое за само неколку дена започнало да скапува и стана лудило. Сепак, една мајка има решение за тоа. Стеф Глиготи откри како да го одржува овошјето свеж до 3 недели.
Како што тврди, решението е да го чувате производот во стаклени тегли во фрижидер.
Го најдов овој трик на Интернет пред неколку месеци, па решив да го тестирам и навистина функционира. Ако ставите овошје, како јагоди, во стаклен сад или тегла, во фрижидер, тие ќе останат свежи две до три недели – рече Стеф во видеото, кое го објави на социјалната мрежа ТикТок.
Видеото собра повеќе од милион лајкови, а бројни следбеници коментираа како би го испробале овој трик, додека некои дури ги споделија своите совети.
Ставете салфетка на дното и на горниот делод садот и таа ќе ја апсорбира целата влага, така што овошјето нема да биде изгуби од својата цврстина – беше еден од советите.

@stephgigliotti28Fresh fruit hack! 🍓 #kitchenhacks #kitchentips

♬ Taste It – Ikson

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.