Трик со кој темелно ќе ја исчистите внатрешноста на радијаторот

Домаќинките знаат колку е тешко и незгодно да се чистат радијаторите, а тоа е една од причините зошто секогаш ја одложуваме оваа работа. Имајќи предвид дека греењето неодамна започна, пожелно би било темелно да се исчистат.


Првиот чекор во чистењето на радијаторот е правосмукалката, со што ќе се исчисти правот од, околу и под радијаторот. Може да помогне и фен, кој ќе ја турка прашината кон подот, а потоа едноставно ќе ја исчисти со правосмукалка.

Сепак, нечистотијата сепак ќе остане на ѕидовите на радијаторот, а бидејќи е невозможно да се стигне, една жена објави видео на социјалната мрежа TikTok и воодушеви повеќе од 3,6 милиони луѓе.
Како што вели, прво треба да ставите стара крпа под радијаторот и да ставите поголем пластичен сад.

Кога автомеханичарите го поправаат телевизорот: Ако треба, ќе го скршат телевизорот, но ќе го гледаат натпреварот од Светското првенство

Во бокал или пластичен сад истурете една топка прашок за перење и прелијте со литар топла вода и сè измешајте. Истурете ја подготвената течност во отворите на радијаторот и ќе видите како излегува нечиста вода – истакнува таа.

Не само што трикот овозможува темелно чистење на внатрешноста на радијаторот, туку и ќе остави вашиот дом да мириса божествено.
Доколку имате електричен радијатор, овој трик не е за вас.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.