Уапсен сериски убиец во Калифорнија

Уапсен е серискиот убиец, осомничен за убиство на шест лица во американската сојузна држава Калифорнија.

Уапсен сериски убиец во Калифорнија

Шефот на полицијата во Стоктон, Стенли Мекфејден, објави дека 43-годишниот Весли Браунли бил уапсен „додека барал нова жртва“.

„Нашиот тим за надзор го следеше осомничениот и го следеше неговото однесување. Веруваме дека бил во лов, во нова убиствена мисија. Убедени сме дека со неговото апсење спречивме уште едно убиство“, изјави Мекфејден.

Началникот на полицијата истакна дека осомничениот во моментот на апсењето носел црна облека, маска и огнено оружје.

Се верува дека Браунли е одговорен за неиспровоцираните ноќни убиства на шест мажи на возраст од 21 до 54 години во Стоктон помеѓу 8 јули и 27 септември.

Полицијата соопшти дека Браунли, кој е во притвор, ќе се појави пред суд во вторник обвинет за убиство.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.