Украина вели дека „ќе се бори со лопати“ ако не добие оружје од Западот

Министерот за надворешни работи вели дека повеќе луѓе ќе загинат поради бавното снабдување со воена помош.

Украина ќе продолжи да се бори против Русија дури и ако нема никакво оружје, затоа Западот треба да ја забрза испораката на оружје за Украина или да биде одговорен за смртта на своите војници, изјави во неделата министерот за надворешни работи Дмитриј Кулеба за германските медиуми.

„Ако не добиеме оружје, добро. Потоа ќе се бориме со лопати. Но, ние ќе продолжиме да се браниме, бидејќи ова е војна за нашето постоење“, рече Кулеба во интервју за јавниот сервис АРД.

„Колку побрзо го добиеме оружјето, толку побрзо ќе биде испратено, толку повеќе добро ќе ни направат. Ако доцнат, ние сепак ќе ви се заблагодариме, но тогаш ќе има многу отпад и многу луѓе дотогаш ќе загинат“, додаде тој.

Тој ги даде забелешките за време на панел-дискусијата со водителката на политичкото ток-шоу Ен Вил. На списокот на гости во емисијата се најдоа и претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и неколку германски политичари и политички експерти.

Кулеба рече дека руската артилерија ја надминала Украина во Донбас со 15 спрема 1, повторувајќи ги изјавите што неколку високи украински функционери ги дадоа во последно време. Киев не може да победи со таков дисбаланс на силите, рече шефот на дипломатијата.

Западните политичари, кои веруваат дека Киев треба да направи отстапки за Русија и да се согласи да го реши конфликтот со мировен договор поради страшната ситуација на бојното поле, грешат, тврди Кулеба.

Украина остана со некои од најголемите воени резерви меѓу поранешните советски републики кога СССР се распадна. Сега таа вели дека изгубила до половина од своето тешко оружје борејќи се против Русија и сојузничките сили на исток.

Киев го моли Западот да испорача артилериски пушки, тенкови и борбени авиони, но доби само мал дел од она што го побараа. Сојузниците на Украина велат дека се загрижени дека Москва би можела да ја сфати испораката на оружје како сериозна ескалација, а Москва може да ги смета добавувачите како дел од непријателствата, тврдат западните официјални лица.

Москва вели дека секоја воена помош дадена на Украина ескалира и го продолжува конфликтот и ги обвини своите противници дека водат „војна до последниот Украинец“ против Русија.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.