Украина тврди дека разнела железнички мост во рускиот регион Самара

– Украина денес тврди дека разнела железнички мост во рускиот регион Самара, за кој се тврди дека се користел за транспорт на воен товар.Украинското одбранбено разузнавање во изјава за Телеграм соопшти дека мостот лоциран над реката Чапаевка бил оштетен рано утринава како резултат на детонација во нејзините структури на моќ.Се тврди дека мостот го користела Русија за транспорт на воен товар, особено на муниција произведена од АД Полимер во градот Чапаевск.„Со оглед на природата на оштетувањето на железничкиот мост, неговата употреба ќе биде невозможна долго време“, се заклучува.Руските власти сѐ уште не ги коментираа тврдењата, а независната проверка на тврдењата на Украина е тешка поради тековната војна.

Пронајдете не на следниве мрежи: