УКРАИНЦИТЕ СОБОРиЛЕ УШТЕ ЕДЕН СУ-34: Москва остана без 30 отсто од флотата на ловци-бомбардери!

Во пораката објавена на социјалните мрежи, воздухопловните сили на Украина објавија дека ноќта на 2 март руските војници продолжиле со серија комбинирани ракетни и беспилотни напади врз цели на украинска територија.

Според украинските воени претставници, руската армија употребила три наведувани ракети Х-59/Х-35, кои биле лансирани од регионите Керсон и Доњецк. Исто така, користени се 17 борбени беспилотни летала Геран/Шахед лансирани од регионот Приморски-Ахтар на Азовското Море и од Балаклеја на полуостровот Крим.

Во одбивањето на рускиот напад учествуваа противвоздушни ракетни единици на воздухопловните сили на Украина, како и мобилните противпожарни групи. За време на борбените операции, 14 беспилотни летала Геран/Шахед беа уништени со воздушна одбрана во регионите Одеса, Миколаив, Запорожје, Харков и Днепропетровск, вклучувајќи го и Киев.

Како резултат на руските удари и паѓањето на остатоци од беспилотни летала, евидентирани се жртви во регионите Одеса и Харков. Според соопштението на Военото воздухопловство на Украина, во петокот на 1 март околу 09:00 часот бил соборен руски ловец-бомбардер Су-34 во источниот правец додека се обидувал да ги нападне украинските позиции со наведувани воздушни бомби. .

На украинскиот фронт, според изјавите од Киев, месец март започнал со истиот тон како февруари, каде што тврдат дека секој ден соборуваат барем по еден руски авион.

Така, од податоците презентирани од украинската страна, произлегува дека во текот на месец февруари биле соборени неверојатни 14 руски авиони, од кои 11 ловци-бомбардери Су-34, два ловци Су-35С и рано предупредување и Надзорен авион А-50У.

Како што може да се види од приложените украински тврдења, најголеми загуби на ВКС на Русија има тактичката авијација во однос на авионите Су-34 и Су-35С, кои, по правило, се користат во тандем, но и многу често се користи во овој конфликт.

Така, бомбардерите Су-34 започнуваат напади со проектили и воздушни бомби прилагодени со монтирање на лизгачки наведувани модули, додека борбените авиони Су-35С им обезбедуваат воздушна поддршка.

Ова исто така дава доверба на тврдењата на Киев дека во неколку наврати авионите Су-34 и Су-35С биле соборени истовремено. Што се однесува до авионите ловци-бомбардери Су-34, според западните проценки, Русите имале 148 авиони во верзиите Су-34 и Су-34М на крајот на 2023 година.

Руските воздушни сили имаа и до десет други прототипови и авиони за претпроизводство на располагање. Сепак, реалниот број на авиони од овој тип со кои располагаа Воздухопловните сили на Руската Федерација беше нешто помал, имајќи го предвид фактот дека неколку авиони беа оштетени или соборени.

Западни извори нагласуваат дека во рамките на Воздухопловните сили на Руската Федерација биле формирани 11 ескадрили бомбардери Су-34 од по 12 авиони, а според овие тврдења Русија изгубила речиси 30% од својата флота Су-34 од почетокот на ескалација на конфликтот во Украина.

Така, во периодот од 2022 година до денес, според математиката на Киев и Западот, соборени се повеќе од 36 авиони од овој тип. Во исто време, на Запад тврдат дека бројот на оперативни авиони од типот Су-34 што моментално ги држат руските воздушни сили паднал под 100 авиони.

Во секој случај, настаните забележани во последните недели во конфликтот во Украина покажуваат дека и двете страни драстично го зголемиле ризикот. Украинец со опасно напредни системи за ПВО блиску до контактната линија (што е целосно контрадикторно со веста за прекин на помошта од САД), а руски со агресивно бомбардирање, што го следи очигледниот напредок по целата борбена контакт линија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.