Усик или Фјури: Кој ќе стане апсолутен владетел на боксот?

Британецот ја држи титулата во тешка категорија на ВБЦ организацијата, додека Украинецот ги држи појасите на ВБА, ВБО и ИБФ организациите, па победникот ќе стане првиот неприкосновен шампион по Ленокс Луис, кој беше крунисан во 1999 годинаПо 25 години боксот во сабота навечер ќе добие апсолутен шампион во тешка категорија по исходот од борбата во Ријад меѓу Британецот Тајсон Фјури и Украинецот Олександр Усик.Британецот ја држи титулата во тешка категорија на ВБЦ организацијата од 2020 година, по втората од неговите три епски борби против Деонтеј Вајлдер, додека Украинецот ги држи појасите на ВБА, ВБО и ИБФ организациите, откако го симна Британецот Ентони Џошуа од тронот во 2021 година.Победникот, ако го има, ќе стане првиот неприкосновен шампион во тешка категорија по Ленокс Луис, кој беше крунисан во 1999 година во Лас Вегас. Таа година, единаесет години по неговата олимписка титула во Сеул, Луис ја освои титулата со победата во поени против Евандер Холифилд. Тој тогаш ги обедини појасите во ВБЦ, ВБА и ИБФ, трите боксерски организации кои тогаш постоеа, бидејќи ВБО тогаш сѐ уште не беше формирана.Дваесет и пет години подоцна ќе се одржи престижна борба во Ријад, кој стана светска престолнина на боксот.Фјури, 35-годишниот боксерски џин висок два метри, имаше непријатен момент во неговата победа против ММА борецот Френсис Нгану во октомври, но оттогаш го симна вишокот килограми и е во најдобрата физичка форма во својот живот.Со 37 години, Усик, поранешен апсолутен шампион во полутешка категорија, исто така олимписки шампион во 2012 година, е понизок од Британецот за 15 сантиметри, но тој веќе триумфираше над повисоките противници, особено двапати против импозантниот Ентони Џошуа.Не плашејќи се од суперлативи, промоторот Френк Ворен ја опиша оваа борба како „најважната борба на 21 век“, вид на борба што „се случува само еднаш во генерација“.За исходот од натпреварот во секој случај се дебатира, некои го фаворизираат „Џипси Кинг“ Фјури, висок и итар, други Усук, способен да се потпре на неговата исклучителна брзина на рацете и нозете.„Тајсон Фјури би требало да победи на поени“, прогнозира Луис за Би-Би-Си.„Има подолги раце и поголема способност за движење. Но Усик е најчистиот и најдобриот боксер со кој Фјури ќе се соочи во својот живот“, предупреди поранешниот британски боксер Тони Белју.Последните подготовки беа непредвидливи како и двајцата борци.По хаосот предизвикан од удар со глава од страна на таткото на Фјури на член на придружбата на Усик, по петочното мерење Фјури, кај кого вагата покажа 118,8 килограми го турна Украинецот, кој е тежок 105,9 килограми.Се очекува од оваа борба добро да заработат и Фјури и Усик, кои имаат клаузула за реванш, а според некои проценки, Британецот би заработил најмалку 116 милиони евра.Боксерите имаа беспрекорен настап пред борбата: 34 победи и едно реми за Фјури, наспроти 21 победа во исто толку борби за Усик.Двајцата мажи делат и уникатни, дури и извонредни животни патишта.Британскиот гигант со измачена душа, од редот на ирските Роми вешти во бокс без ракавици, доживеа високи и падови, честопати зборувајќи за неговите биполарни нарушувања, проблеми со зависност и депресија.Усик виде дека неговиот живот и кариера се свртени наопаку со руската инвазија на неговата земја во 2022 година. Накратко распореден на фронтот, тој оттогаш ја презема улогата на амблем на Украина во војна.Во сабота, победникот ќе се приклучи на елитната група боксерски големи имиња и апсолутни шампиони, од Џек Демпси до Мајк Тајсон, Џо Луис и Мохамед Али.TRT Balkan

Пронајдете не на следниве мрежи: