Утре е празник на Свети Архангел Михаил еден од ангелите кои им се спротивставиле на силите на злото. Направете го ова!!

Архангел е празник, кој со црвени букви е запишан во црковниот календар и секогаш се празнува на 21 ноември. Тој е спомен на еден од ангелите кои според традицијата им се спротивставиле на силите на злото со војска од сите ангели.

Свети Михаил Архангел, симбол на борбата против злото и небесна сила која ги прифаќа душите на мртвите мерејќи ги нивните добри и лоши дела, е прикажан на иконите и фреските како небесен воин во воена опрема, со меч, копје и зол дух кој, врзан со синџири, лежи под неговите со нозете.

Избегнете:

Според народното верување, се верува дека така ќе биде времето на Аранѓеловдан во текот на зимата и пролетта. Овој ангел се слави и како заштитник на сточарите бидејќи се верува дека само тој може да ги избрка волците.
Ова е ден кога треба да ја посетите црквата, да побарате среќа и благосостојба, но и ден кога е пожелно да направите што повеќе добри дела. Избегнувајте расправии, гнев, негативност. Пожелно е од денот на Архангел до 28 ноември, кога започнува Божиќниот пост, да им простите на непријателите и да си ја исчистите душата, подготвувајќи се за овој голем подвиг.
Утре е празник на Свети Архангел Михаил еден од ангелите кои им се спротивставиле на силите на злото. Направете го ова!!

Еве најдобро време да го замолите Свети Архангел Михаил за среќа, здравје и исполнување на вашите желби:


На 21 ноември задолжително одете во црква и запалете свеќа. Моли се на твојот ангел. На овој ден замолете го ангелот да ви ја исполни најдлабоката и најважна желба. Отворете ја душата и срцето, споделете радости и таги и конечно заблагодарете се. Небото прима молитва цел ден.
На 22 ноември замолете го Архангел Михаил да ви помогне со тешкотиите на работа. Без разлика дали се работи за желба за поголема плата, подобра позиција или друга работа, замислете ја оваа желба во периодот од 8:48 до 9:32 часот.
Постои традиција според која, како награда од Бога, на архангел Михаил му била дадена можност двапати годишно да се спушта во пеколот и да ги ослободи душите на грешниците, нудејќи им одмор во небесното царство.

Денеска потрудете се да избегнете непријатни средби, кавги и места кои не ви се допаѓаат. Замолете го да ве заштити од зли луѓе, негативна енергија и да ни даде мир и сила.

На денот на празникот задолжително одете во црква и запалете свеќа. Молете се на вашиот ангел и замолете го да ви ја исполни вашата најдлабока и најважна желба. Отворете ја душата и срцето, споделете радости и таги и конечно заблагодарете се.

Ден по славата, која е една од најголемите меѓу Македонците, замолете го Архангел Михаил да ви помогне со тешкотиите на работа. Без разлика дали е желбата за поголема плата, подобра позиција или друга работа.

Постои традиција според која, како награда од Бога, на архангел Михаил му била дадена можност двапати годишно да се спушта во пеколот и да ги ослободи душите на грешниците, нудејќи им одмор во небесното царство.

На ангелот треба да се шират добри мисли, а единственото нешто што не смеете да го правите е да ги оттргнете сиромашните и слабите од себе. Тоа ќе го казни ангелот кој е секогаш со верниците.

Едно народно верување вели дека според временските услови на овој ден можете да одредите која ќе биде годината.

Дали Аранѓеловден ќе се слави со посен или мрсен оброк зависи од тоа во кој ден се паѓа. Ако падне во среда или петок, тогаш треба да биде пост, а житото е задолжително.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.