Уште 16 македонски граѓани починаа од коронавирус, 51 нов случај

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 4.060 тестирања, а регистрирани се 51 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 28, Тетово – 5, Битола и Виница – по 3, Прилеп, Кочани и Кичево – по 2, Куманово, Велес, Гостивар, Кавадарци, Неготино и Македонска Каменица – по 1.
Регистрирани се 84 оздравени пациенти од:
Скопје – 46, Куманово – 7, Битола – 5, Прилеп, Гостивар и Делчево – по 3, Кичево, Штип, Струмица, Гевгелија, Ресен, Берово и Пехчево – по 2, Тетово, Македонска Каменица и Крива Паланка – по 1.
Пријавени се вкупно 16 починати лица: 7 лица од Скопје (60г,67г,70г,73г,77г,84г и 84г), по 2 лица од Куманово (54г и 72г) и Прилеп (73г и 86г) и по едно лице од Битола (75г), Гостивар (49г), Тетово (64г), Македонска Каменица (71г) и Неготино (79г).
Од пријавените, 5 лица се починати во домашни, а останатите 11 во болнички услови.
Починатите лица од домашни услови се од периодот април-мај 2021 година.
Направени се 4.060 тестови преку: ИЈЗ-409, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-105, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–16, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-15, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–67, МАНУ-75, Жан Митрев (Филип Втори)-283, Авицена -447, Биотек-527, Систина-245, лабораторија Лаор-660, Синлаб-97, Ремедика-69, Плодност–66, Генеа–89, Никоб лаб-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 757.
Досега во земјата се направени вкупно 773.531 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.028, бројката на оздравени пациенти е 146.800, на починати е 5.296, а бројот на активни случаи изнесува 2.932.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68393, Активни 1145
Куманово 8804, Активни 277
Прилеп 8283, Активни 128
Тетово 7201, Активни 109
Битола 6286, Активни 209
Велес 5464, Активни 72
Гостивар 5164, Активни 51
Кавадарци 5150, Активни 40
Охрид 4995, Активни 189
Штип 4956, Активни 53
Струмица 4105, Активни 78
Струга 2978, Активни 72
Кочани 2784, Активни 51
Кичево 2546, Активни 77
Гевгелија 2190, Активни 27
Неготино 2182, Активни 23
Свети Николе 1521, Активни 37
Ресен 1233, Активни 35
Крива Паланка 1219, Активни 7
Радовиш 1149, Активни 59
Берово 1027, Активни 4
Делчево 971, Активни 28
Дебар 939, Активни 6
Виница 879, Активни 50
Пробиштип 789, Активни 14
Валандово 665, Активни 5
Содржината продолжува после огласот
Богданци 493, Активни 3
Крушево 489, Активни 23
Демир Хисар 397, Активни 20
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 374, Активни 22
Македонски Брод 358, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 248, Активни 14
Дојран 132, Активни 0

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.