Фолксваген го прекина производството на уште еден модел

Еден од најпопуларните градски модели заминува во историјата.

Volkswagen Up! се произведуваше цели 12 години и сега влегува во заслужена пензија. Според британскиот Autocar, последниот примерок во Велика Британија е веќе испорачан, а последниот примерок е произведен во Словачка.

Моделот беше премиерно претставен во 2011 година како наследник на моделот Fox. Набрзо се покажа како пазарен успех, па не е чудно што опстана толку долго. Да потсетиме дека близнаците Seat Mii и Škoda Citigo беа прекинати во 2020 и 2021 година.

Најмалиот Volkswagen се нудеше во неколку верзии, од основната и соголена верзија со слаб бензинец, преку електричниот модел e-Up, па сè до спортската верзија GTI.

На крајот на краиштата, тоа значи дека Polo во моментов е најмалиот и најевтиниот модел на Volkswagen. Почетната цена е 20.898 евра. И кога е наследникот на Up! во прашање, треба да почекате уште неколку години додека да пристигне целосно електричниот ID.1.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.