Франција во паника: „Кина е глобална закана“

Целата светска економија е во опасност да биде презаситена со евтин кинески извоз, изјави денеска францускиот министер за финансии Бруно Ле Мер.Тој го рече ова за време на состанокот со колегите од земјите од Групата 7 (Г7) во Стреса, Италија, кои директно ја повикаа Кина, бидејќи се согласија да „одговорат на штетните практики и да размислат за преземање чекори за да обезбедат рамномерни услови за играње на Блумберг“. пријавени.„Мораме да се справиме со тоа прашање“, рече Ле Мер.Американската агенција вели дека водечките индустриски нации ги здружуваат силите за да се спротивстават на предизвикот на прекумерниот капацитет на Кина, кој според нив им се заканува на нивните домашни производители.Ваквите експлицитни зборови претставуваат еден вид ескалација во однос на претходниот поизмерен и намален дискурс кога станува збор за кинеската трговија, оценува Блимберг.Изјавата на министрите за финансии на Г7 уследи по најавата на Вашингтон во петокот дека претседателот Џозеф Бајден повторно ќе воведе царини за стотици кинески увозни производи.Во меѓувреме, ЕУ е при крај со истрагата за субвенциите за електрични возила што најверојатно ќе доведе до одбранбени мерки против кинескиот извоз на автомобили.

Пронајдете не на следниве мрежи: