Хакери добиле пристап до електронските адреси на 632.000 американски федерални службеници

Хакери добиле пристап до адресите на електронската пошта на околу 632.000 федерални службеници во американските министерства за одбрана и правда, јави синоќа агенцијата Блумберг повикувајќи се на Управата за кадри на САД. 

Според достапните информации, кибер нападот се случил на 28 и 29 мај, а за него е осомничена хакерската група Clop наводно поврзана со Русија. Според извештајот, со упадот злосторниците можеле да  добијат пристап до податоците со употреба на програмата за трансфер на фајлови MOVEit. 

Федерални службеници за кибер криминал претходно потврдија дека владини агенции биле компромитирани од нападот, но не споделија доволно за големината на нападот, ниту пак ги именуваа агенциите кои биле нападнати. 

Блумберг доби пристап до овие информации по барање согласно Законот за слобода на информациите. 

Агенцијата дознава дека оваа хакерска група досега нападнала околу 2.500 приватни компании и државни организации во САД

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.