ХРВАТСКА СЕ ОГЛАСИ ЗА РУСКИТЕ БРОДОВИ ВО ЈАДРАН: знаеме кој плови по морето – ЈА СЛЕДИМЕ СОСТОЈБАТА!

Хрватското Министерство за одбрана реагираше на неочекуваната средба која ја наелектризира атмосферата меѓу Америка и Русија, која се случи во нејзина непосредна близина, во Италија.

ХРВАТСКА СЕ ОГЛАСИ ЗА РУСКИТЕ БРОДОВИ ВО ЈАДРАН: знаеме кој плови по морето – ЈА СЛЕДИМЕ СОСТОЈБАТА!

Пред три недели бродови на руската морнарица се обидоа да го блокираат излезот на американскиот носач на авиони Хари Труман од Јадранското Море. Во интервју за римскиот весник „Ла Република“, адмирал Џузепе Каво Драгоне, началник на Врховниот одбранбен штаб на Италија, изјави дека руски воени бродови пристигнале долж италијанскиот брег до Анкона.

Наведено е дека на 22 јули руски бродови ја блокирале рутата за влез-излез од Јадранското Море во обид да го спречат движењето на американскиот носач на авиони. Ова доведе до огромно зголемување на тензиите и низа маневри на НАТО и руските бродови во областа.

Во оваа прилика Министерството за одбрана на Хрватска се огласи и за порталот Index.hr објасни дека е запознаено со целата ситуација. „Хрватска континуирано ја следи и следи ситуацијата и е во контакт со сојузниците и партнерите“, се наведува во соопштението.

СО ПУЛС24 СЕКОГАШ ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ: ⬆⬆⬆⬆

„Преку Центарот за поморски операции, хрватската морнарица ја следи состојбата во Јадранското Море, главно во областа на нејзина одговорност. Ова првенствено се однесува на пловидбата на бродовите на странските морнарици. Врз основа на горенаведеното, командата на ХРМ е запознаена за присуство и пловидба на бродови на Руската Федерација во Јадранското Море. Со оглед на тоа што не се забележани бродови кои влегуваат во територијалното море на Република Хрватска, нема причина да се реагира“, велат од Министерството за одбрана за Индекс.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.