Цел живот погрешно нанесувате дезодоранс

Нанесувате дезодоранс наутро или после туширање или тогаш кога ќе почувствувате дека сте почнале да се потите? Но, треба да знаете дека тоа не се прави така.
Имено, дезодоранс треба да се нанесе пред спиење и тоа исклучува под пазувите.
Истражувачите дошле до заклучок дека тоа е најдобриот момент за нанесување на антиперспирант, затоа што во тој период најмалку се потиме, пренесува Хафингтон Пост. Ако малку се потиме во моментот кога нанесуваме дезодоранс, тој подобро ќе функционира и ќе го намали потењето под пазувите.


Во таа студија се спомнува и дека ефектот од дезодорансот така најдолго трае, како и дека утринско туширање или бричење под пазувите нема да го отстрани зошто веќе се „примил“ на кожата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.