ЧЕТВOРИЦА МРТВИ ВО ОБИДОТ ЗА ПУЧ: Вооружена група започна АКЦИЈА, армијата спречи државен удар во Сао Томе и Принципе

Четири лица се убиени во западноафриканската островска држава Сао Томе и Принципе во неуспешен обид за државен удар, објави денеска државната новинска агенција, повикувајќи се на началникот на Генералштабот на вооружените сили.

ЧЕТВOРИЦА МРТВИ ВО ОБИДОТ ЗА ПУЧ: Вооружена група започна АКЦИЈА, армијата спречи државен удар во Сао Томе и Принципе

Војската објави во петокот дека спречила обид за државен удар во текот на ноќта во земјата, мал архипелаг кој се смета за модел на парламентарна демократија во Африка.

Армијата соопшти дека во тој обид загинале четири човечки животи, три како последица на повреди по размена на оган на воена локација, јави државната новинска агенција STP-Press.

Еден од загинатите е идентификуван како Арисио Коста, поранешен платеник обвинет од премиерот Патрис Тровоада дека е еден од организаторите на неуспешниот пуч.

Коста, за кој војската соопшти дека е уапсен, починал откако „скокнал од возилото“, соопшти војската без дополнителни детали.

Според агенцијата, четворица граѓани и 12 војници се обиделе да окупираат воен објект, сите биле заробени, а тројца од нив починале како последица на повредите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.