Шест месеци војна во Украина: Бајден најави повеќе милијарди воена помош

Украина бара повеќе „вистинско оружје“ од Германија + Путин наводно има внатрешни итни случаи под контрола и покрај „воената операција“

Шест месеци војна во Украина: Бајден најави повеќе милијарди воена помош

Американската влада и вети на Украина милијарди долари дополнителна помош за одбрана од руска агресија.

Американскиот претседател Џо Бајден во средата во Вашингтон најави поддршка за Киев во износ од речиси три милијарди американски долари (три милијарди евра).

Украина може да ги искористи парите за купување системи за противвоздушна одбрана, артилерија и муниција и радарски системи „за да може да се брани долгорочно“, рече Бајден во средата, шест месеци по почетокот на руската агресивна воена кампања против земјата.

Американскиот претседател го пофали украинскиот отпор кон рускиот агресор. „Шест месеци континуирани напади само ја зголемија гордоста на Украинците во себе, во нивната земја и во нивната 31 година независност“, рече тој. САД се цврсто на страната на Украинците.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.