ШОКАНТНО ИНТЕРВЈУ НА ЌЕРКАТА НА БРИГИТ МАКРОН: Убавата адвокатка за прв пат проговори за односот на нејзината мајка и 25-годишниот претседател на Франција

Тифен Озиер, поќерката на Емануел Макрон , за прв пат проговори за скандалозната врска на нејзината мајка со идниот претседател на Франција.Озиер, чие интервју веројатно ќе направи непријатно читање и за Макрон и за првата дама Брижит Макрон , признава дека сè уште е повредена од „забранетата врска“  Ќерката на првата дама од првиот брак го искористила и интервјуто за неделникот Paris Match за да одговори на тврдењата дека нејзината мајка е родена како маж.Озиер имала само 10 години кога дознала дека нејзината мајка се гледа со нејзиниот ученик, кој е 25 години помлад од неа. Брижит во тоа време беше мажена, па нејзините три мали деца мораа да трпат постојани прашања за „забранетата врска“ во Амиен во северна Франција.– Научив многу за човечката природа. Знам дека треба да се фокусираме на најважното и да одиме напред без оглед на критиките. Напади, критики, осуди… Сè уште не беше ерата на социјалните мрежи, но бевме во мал провинциски град. Се е познато. И покрај се, тие стоеја високо. Стекнав отворен ум и желба да одам напред без да слушам периферна бучава. Стекнав поголема толеранција – вели Озиер, кој сега има 40 години, во интервју објавено во четвртокот.Озиер беше особено вознемирена што нејзиниот понижен татко Андре-Луис Озиер беше принуден да го напушти семејниот дом во 1994 година, иако тој се разведе од Брижит дури во 2006 година. Макрон се ожени со Брижит една година подоцна.– Разделбата на семејството може да биде и тага и можност. Рекомпонирањето може да се покаже како збогатување. Имам сакан татко и очув – изјави младата адвокатка која зборуваше во сегашно време на нејзиниот татко иако тој почина во 2019 година на 68-годишна возраст.Пари Мач наведува дека младиот Емануел често доаѓал на вратата на семејството Озиер и дека гласините растеле и имале влијание врз трите деца.Тифен беше дете кога изби скандалот. Нејзината постара сестра Лоренс тогаш имала 17 години и била соученичка со Емануел Макрон. Озиер вели дека гласините за „забранетата врска“ биле застрашувачки за сите деца – вклучувајќи го и нејзиниот брат Себастиен, кој тогаш имал 19 години. Сите три деца биле ученици на римокатоличкото средно училиште во Амиен каде Брижит била професорка по драма.Озиер, која неодамна објави нов роман, исто така наведува дека е повредена од тврдењата на социјалните мрежи дека Брижит е родена како маж.– Загрижена сум за нивото на општеството кога ќе слушнам дека на социјалните мрежи кружи гласина дека мајка ми е маж. Загрижува самодовербата со која се пренесува и кредибилитетот што им се дава на ваквите гласини. Како да одолееме на дезинформациите на социјалните мрежи – прашува Тифен, која сега живее на Кале со сопругот и двете деца.Патеките на Емануел и Брижит Макрон се вкрстија за прв пат во ексклузивното средно училиште во северна Франција. Актуелниот француски претседател имал само 15 години кога ја запознал мадам Озиер, учителка, која била 24 години постара од него.Наставничката и ученикот секој петок навечер со месеци соработуваа на претставата „Уметноста на комедијата“ на италијанскиот писател Едуардо Де Филипо. Дуото работеше на сценариото до доцна во ноќта. Ниту еден од нив не мораше да оди далеку за да се врати дома. Наставничката живеела во блиска куќа додека ученикот одел до куќата на своите родители во богат дел на Амиен. На премиерата, тинејџерот се поклони и ја бакнуваше својата учителка на секој образ додека г-ѓа Озиер се насмевна со очигледно задоволство.Потоа имаше блесок за тоа што беше почеток на љубовна врска.Брижит, која тогаш имаше 39 години, беше во брак со банкарот Андре-Луис Озиер, со кој имаше две ќерки и еден син.– Секој петок одев да пишувам драма со неа по неколку часа. Разговаравме за се и открив дека отсекогаш сме се познавале – изјави подоцна францускиот претседател.Брижит, чија најстара ќерка Лоренс била во истото одделение, изјавила дека е маѓепсана од неговата извонредна интелигенција и дека чувствува дека работи со Моцарт.Првиот знак, кој укажуваше дека врската е повеќе од академска, е забележан по последниот настап во локален ресторан. Еден студент го гледаше парот како споделува „нежен“ момент.Нивната романса процвета и предизвика скандал во провинцијата. Родителите на Макрон потоа го испратија во Париз да посетува друго училиште, но неговата желба да биде со својот учител остана.Брижит објасни дека го одложила бракот со Макрон 10 години поради нејзините три деца кои се приближно на иста возраст со нејзиниот помлад партнер. Таа се омажи за тогашниот млад државен службеник, кој беше во доцните дваесетти години, на 20 октомври 2007 година, откако една година претходно се разведе од нејзиниот сопруг Андре-Луис Озиер.

Пронајдете не на следниве мрежи: