Ѓоковиќ ја прекина доминацијата на Надал во Монте Карло

Новак Ѓоковиќ ја прекина осум годишната доминација на Рафаел Надал на Мастерс турнирот во Монте Карло, откако во финалето на овој турнир забележа победа од 2:0 (6:2, 7:6).

Ѓоковиќ му го нанесе првиот пораз на Надал по 45 победи кои Шпанецот ги имаше во Монте Карло, резултатот во меѓусебните дуели сега е 19:15 за Надал. Најдобриот светски тенисер во својата колекција сега има титули од осум различни турнири од Мастерс серијата, а за таа да му биде комплетна му недостасува уште трофејот од Синсинати. Ѓоковиќ за победата освои 400 АТП поени, бидејќи лани беше поразен во финалето и заработи 500.000 евра.
Новак Ѓоковиќ ја прекина осум годишната доминација на Рафаел Надал на Мастерс турнирот во Монте Карло, откако во финалето на овој турнир забележа победа од 2:0 (6:2, 7:6).

Ѓоковиќ му го нанесе првиот пораз на Надал по 45 победи кои Шпанецот ги имаше во Монте Карло, резултатот во меѓусебните дуели сега е 19:15 за Надал. Најдобриот светски тенисер во својата колекција сега има титули од осум различни турнири од Мастерс серијата, а за таа да му биде комплетна му недостасува уште трофејот од Синсинати. Ѓоковиќ за победата освои 400 АТП поени, бидејќи лани беше поразен во финалето и заработи 500.000 евра.
Макфакс

Новак Ѓоковиќ ја прекина осум годишната доминација на Рафаел Надал на Мастерс турнирот во Монт

Пронајдете не на следниве мрежи: