Џиновска санта мраз седум пати поголема од Менхетен се откинува на Антарктикот

Џиновска санта мраз, речиси седум пати поголема од Менхетен во Њујорк, се откина на Антарктикот.Парчето мраз, кое е со површина од околу 380 квадратни километри, се откинало во понеделникот (20 мај), пренесува Телеграфи.Ледениот брег сега го доби името А-83 и неговите движења во моментов внимателно се следат од страна на научниците.Според научните експерти, исклучувањето е еден од најилустративните знаци за глобалното затоплување.Ова е трет пат во последните четири години да биде забележано од научници. 

Пронајдете не на следниве мрежи: