30 животни мудрости кои секоја мајка треба да му ги предаде на својот син

16. Спуштај го капакот пред да излезеш од тоалетот. Некој треба да ја употреби веце шолјата по тебе.

17. Гордеј се со својот изглед и негувај го. Хигиената е пред сè.

18. Пријателите се најдобри партнери за танцување низ животот. Избери го квалитетот пред квантитетот. Опкружи се со добри луѓе.

19. Не започнувај кавга, но научи како да се одбраниш. Не ја користи тупаницата за да решиш проблем. Таа може да одземе живот. Користи зборови, не раце (освен во самоодбрана).

20. Неследењето на групата не те прави губитник, туку лидер сам на себе. Ако гледаш дека твоите врсници се на лош пат, не им се придружувај само за да се вклопиш. Не ги исмејувај послабите и поддржи ги оние кои се исмевани.


21. Насмевките се бесплатни. Подарувај ги почесто.

22. Секогаш е полесно да ги потрошиш парите отколку да ги заработиш.

23. Умереноста е секогаш подобра опција од лакомоста.

24. Твоите соништа се поголеми од твоите стравови. Имај свое мислење, следи ги своите соништа. Не дозволувај стравот да те спречи да се бориш за нештата кои очајно ги сакаш. Биди дело на сопствената уметност.

25. Животот ќе поставува планини пред тебе, но глетката е прекрасна кога ќе се искачиш на врвот. Ќе има моменти во животот кога ќе се мачиш, ќе има лоши настани, но прекрасните ќе те тераат да заборавиш на тешкотиите низ кои си поминал.

26. Зад добрата можност секогаш се крие добра награда. Кога пред тебе ќе се отвори примамлива можност, не губи време, туку зграпчи ја со истата брзина со која таа се појавила пред тебе.

27. Не се чувствувај принуден да спортуваш, но ако практикуваш спорт, играј како шампион. И никогаш не се откажувај прерано, играта трае сè додека не заврши.

28. Никогаш не престанувај да учиш. Биди љубопитен, истражувај, учи и никогаш не престанувај да се вртиш во тој магичен круг. Знаењето не може никој да ти го одземе.

29. Нема ништо што добриот сон не може да го поправи. Утрото е секогаш помудро од вечерта. Не ги решавај проблемите по напорниот и стресен работен ден. Сè е подобро наутро.

30. Јавувај ѝ се на својата мајка. Ќе ѝ недостигаш. Независно од твојата возраст, ти секогаш ќе бидеш нејзино дете и најважниот маж во нејзиниот живот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.