СОПСТВЕНИК НА ФАРМА ЗА КРОКОДИЛИ УБИЕН НА СТРАШЕН НАЧИН: Паднал во ограден простор каде го нападнале и го растргнале 40 од нив

Лун Нам (72) од село во близина на градот Сием Ријеп, во Камбоџа, починал од напад на крокодили кои ги одгледувал. Тој починал откако паднал во нивното заградено место на фармата за рептили, која ја води неговото семејство.

СОПСТВЕНИК НА ФАРМА ЗА КРОКОДИЛИ УБИЕН НА СТРАШЕН НАЧИН: Паднал во ограден простор каде го нападнале и го растргнале 40 од нив

Утринава околу 5 часот по локално време тој случајно паднал во базен со крокодили, при што едниот го каснал за раката и нозете, а потоа го влечел меѓу другите влекачи.

Луан Нам (72) се обидувал да го премести крокодилот од кафезот каде што несе јајца кога животното го грабнало стапот што го користел како мамка и го одвлекол внатре.

читајте пулс24

Главната група влекачи потоа се нафрлила кон него, распарчувајќи го неговото тело.

„Додека го бркаше крокодилот од кафезот за поставување јајца, крокодилот го грабна стапот, поради што Нам падна во заградениот простор“, изјави за AFP Меи Саври, началникот на полицијата.

„Потоа другите крокодили се нафрлија врз него“, рече тој, додавајќи дека остатоците од телото на Луан Нам биле покриени со траги од каснување.

Едната рака му ја каснале крокодили и ја проголтале, рече тој.

Луан Нам беше претседател на локалното здружение на одгледувачи на крокодили.

Постојат голем број на фарми за крокодили околу Сием Рип, градот-портата на познатите урнатини на Ангкор Ват.

Рептилите се одгледуваат за јајца, кожи и месо, како и за трговија со млади.

Нам беше еден од најбогатите граѓани на Сијем Риџеп и е добро познат донатор на будистички храмови и хуманитарни институции.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.