Search Results for "украина"

Историја

Фотографии кои ja раскажуваат приказната за страдањата од војната во Украина

Минатата недела во галеријата Мала Станица беше отворена изложбата „Украина: Воено Злосторство“. Се работи за изложба на која се селектирани фотографиите на 93 фоторепортери од целиот свет, кои нудат трогателен […]

Свет

УШТЕ ЕДНА РУСКА РАФИНЕРИЈА ВО ПЛАМЕН: Украина не запира, полетале 117 беспилотни летала камикази, втор голем напад за 24 часа (ВИДЕО)

Во текот на ноќта меѓу четвртокот и петокот Украина нападна неколку руски области со беспилотни летала и подводни дронови!Дронот паднал на територијата на нафтената рафинерија Илски во Краснодар, по што […]

Вести

По договорот меѓу Путин и Ким Џонг-ун, Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката на неиспраќање оружје на земји во конфликт (Украина)

Јужна Кореја ќе ја преиспита политиката со која и се забранува директно да испрати оружје за Украина, изјави денеска советникот на јужнокорејскиот претседател, Чанг Хо-џин. Неговата изјава уследи по потпишувањето […]

Вести

САД ќе ги суспендираат нарачките на системите „Патриот“ и ќе ги пренасочат во Украина

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да ги суспендира сите тековни нарачки за системите за противвоздушна одбрана Патриот и ракетите пресретнувачи и нивната испорака ќе ја пренасочи во Украина […]

Свет

Воената индустрија работи во полна пареа: Поради војната во Украина, огромен бран вработувања, се бара сè – од бравари до програмери

Поради рускиот напад врз Украина, воената индустрија ширум светот доживува невиден бум и вработува илјадници нови работници.Дојче веле наведува дека ова е најголемиот бран на вработување од крајот на Студената […]

Вести

Зеленски: Одлуката на Романија за обезбедување систем „Патриот“ на Украина ќе ја зајакне нашата воздушна одбрана

– Претседателот Володимир Зеленски изјави дека одлуката на Романија да и обезбеди на неговата земја систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ ќе ја зајакне воздушната одбрана на Украина и ќе ја подобри […]

Вести

Зеленски: Одлуката на Романија за обезбедување систем „Патриот“ на Украина ќе ја зајакне нашата воздушна одбрана

Претседателот Володимир Зеленски изјави дека одлуката на Романија да и обезбеди на неговата земја систем за противвоздушна одбрана „Патриот“ ќе ја зајакне воздушната одбрана на Украина и ќе ја подобри […]

Свет

САД ќе ги пренасочат нарачките на системите Патриот во Украина

– Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден планира да ги суспендира сите тековни нарачки за системите за противвоздушна одбрана Патриот и ракетите пресретнувачи и нивната испорака ќе ја пренасочи во […]